CÜMLE TAMAMLAMA KUTUSU

Bu oyunda çocuğun sağlıklı bir şekilde ifade edemediği duygu ve düşünceleri güvenli bir sınıf ortamında ifade etmesi sağlanır. Bireyi tanımak için psikologlar tarafından uygulanan Beier Cümle Tamamlama Testi’nden uyarlanmış bir oyundur. Kutudaki her bir renkli ve katlanmış olan kağıtta eksik bırakılmış cümleler bulunmaktadır.

(Örneğin; … olduğu zaman çok öfkelenirim. / Büyüdüğüm zaman… / Ailem… ) Grup halinde oynanan bu oyunda sırası gelen çocuk kutudan rastgele bir kağıt çeker ve kağıdı açarak eksik bırakılmış cümleyi okur. Çocuktan bu eksik cümleleri aklına gelen ilk şekilde ve kendine göre tamamlaması istenir.

Tamamladığı her bir cümle için gruptaki her öğrenci ve psikolog tarafından öğrenci alkışlanır. Bu, çocuğun günlük yaşamında duygu ve düşüncelerini ifade etme konusunda cesaretlendirilmesini sağlar. Aynı zamanda gruptaki diğer oyun arkadaşlarının da kaygılarına, korkularına ve üzüntülerine şahit olarak bu hislerin normal olduğunu kavramasına ve ifade ettikten sonra duygunun ağırlığından kurtulmasına destek olur.